Osuszacze adsorpcyjne sprężonego powietrza służą do całkowitej eliminacji wody, oraz pary wodnej ze sprężonego powietrza.
Urządzenia te są nieodzownym elementem układu uzdatniania sprężonego powietrza wytwarzanego przez sprężarkę.
Osuszacze adsorpcyjne pierwszej generacji pracują nieprzerwanie od roku 1997 w wielu autoryzowanych warsztatach lakierniczych, oraz lakierniach proszkowych zdobywając uznanie użytkowników jako urządzenia niezawodne oraz bardzo trwałe.
Kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie produkcji osuszaczy adsorpcyjnych we współpracy z dotychczasowymi wieloletnimi klientami pozwoliło nam na ciągły rozwój tych urządzeń.
Wykorzystanie nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych, sterowanie mikroprocesorowe, oraz nowy design to efekt najnowszych zmian oraz wprowadzonych innowacyjnych rozwiązań.
Aluminium jako ekologiczny materiał konstrukcyjny.
Tworzenie konstrukcji lekkich w wielu branżach przemysłowych stało się obecnie technologią coraz bardziej zyskującą na znaczeniu.
Wykorzystywanie stopów aluminium podczas produkcji osuszaczy adsorpcyjnych, jako podstawowego materiału konstrukcyjnego, to również nasz wkład o dbałość środowiska naturalnego.
Osuszacz adsorpcyjny zbudowany jest z dwóch kolumn wypełnionych higroskopijnym granulatem zwanym adsorbentem. Automatyczny sterownik czasowy wprowadza wilgotne powietrze poprzez układ wlotowy na zmianę: raz do jednej, raz do drugiej kolumny, co powoduje, że następujące po sobie fazy osuszania i regeneracji poprzez układ elektrozaworów tworzą ciągły cykl pracy osuszacza. Zestaw manometrów informuje użytkownika o prawidłowym działaniu urządzenia. Odbiór osuszonego powietrza następuje poprzez układ wylotowy.
Poprzez zaprogramowany cykl czasowy wilgoć ze sprężonego powietrza wychwytywana jest w jednej kolumnie, a w tym czasie nasycony wilgocią adsorbent w drugiej kolumnie jest regenerowany.
Po upływie czasu regeneracji następuje proces wyrównania ciśnienia, aby po przesterowaniu cyklu uniknąć wahania ciśnienia w sieci.
W wersji Economy ( opcja ) osuszacz adsorpcyjny wyposażony jest dodatkowo w czujnik pomiaru ciśnieniowego punktu rosy. Rozwiązanie takie pozwala nam na ekonomiczne sterowanie pracą osuszacza w przypadku bardzo nieregularnego zapotrzebowania na sprężone powietrze lub bardzo zróżnicowanych warunków otoczenia.
W takim rozwiązaniu ilość zużywanego do regeneracji suchego powietrza zależy od stopnia nasycenia granulatu, warunków pracy a także od rodzaju adsorbenta oraz od zakładanego ciśnieniowego punktu rosy osuszacza.
Pomijając normalną erozję wywołaną wpływem czynników mechanicznych i termicznych, granulat nie zużywa się i pozostaje – oczywiście przy odpowiedniej filtracji sprężonego powietrza przez długi okres gotowy do użycia.
Aby zagwarantować bezawaryjną pracę osuszacza adsorpcyjnego zaleca się stosowanie trzystopniowej filtracji.
1. Filtr wstępny – separacja części stałych > jak 15 mikronów, oraz wody w postaci skroplin
2. Filtr koalescencyjny – separacja skroplin i par oleju z resztkową zawartością 0,01 mg/m3
3. Filtr końcowy – separacja mikronowych cząstek adsorbenta, 1 mikr.
Oferowane osuszacze adsorpcyjne z serii APT firmy alu-Profil z ciśnieniowym punktem rosy – 40ºC to sprawdzone rozwiązanie techniczne dla wymagających użytkowników sprężonego powietrza. Suche i czyste sprężone powietrze to bezwzględny warunek stawiany przez specjalistów z branży lakierniczej. Lepsza jakość powłok lakierniczych oraz brak występujących wad spowodowanych zawilgoconym powietrzem to najlepsza wizytówka każdego warsztatu lakierniczego oraz pełna satysfakcja klienta.